Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Działania edukacyjne w 2019 roku

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

„Statystyka dla malucha”

W dniu 27.09.2019 roku pracownicy Urzędu Statystycznego w Katowicach Oddziału w Sosnowcu: p. Agnieszka Cyplińska-Pucek i p. Lucyna Kidawa odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 8 w Będzinie, gdzie w formie zabawy przeprowadzili zajęcia edukacyjne o tematyce „Statystyka dla malucha”. Podczas zajęć wykorzystano: bajkę „O dzielnym Gustku w krainie liczb”, wiersz Wandy Chotomskiej, rebusy, wykres oraz ilustracje przedstawiające ulubione przysmaki dzieci, szablony z cyferkami i zawodami. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przygotowanych grach i zabawach. W zajęciach udział wzięło 70 dzieci z różnych grup wiekowych. Dyrekcji przedszkola przekazano podziękowanie za udział w popularyzacji statystyki publicznej wśród dzieci, a każdy uczestnik otrzymał dyplom „Małego statystyka” oraz kolorowanki.


Zajęcia edukacyjne pt. „Zasoby informacyjne statystyki publicznej.”

W dniu 31.05.2019 r. pracownicy Urzędu Statystycznego w Katowicach Oddział w Bytomiu - p. Anna Bartosik oraz p. Beata Rogóż przeprowadziły w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących
w Chorzowie zajęcia edukacyjne pt. Zasoby informacyjne statystyki publicznej. W zajęciach brało udział łącznie 75 uczniów.  

Zajęcia prowadzone były w oparciu o prezentację multimedialną, w której zawarto podstawowe informacje nt. funkcjonowania statystyki publicznej oraz wybrane dane dotyczące miasta Chorzowa. Przedstawiono stronę internetową GUS, zaprezentowano rejestr Regon, Portal Sprawozdawczy oraz omówiono najnowsze infografiki. Ponadto zwrócono uwagę na pracę ankietera oraz rodzaj i znaczenie badań ankietowych w terenie. Nawiązano również do zbliżającego się Powszechnego Spisu Rolnego w 2020 r. oraz Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 r. Uczniowie brali udział w przygotowanych wcześniej ćwiczeniach dotyczących wyszukiwania danych z publikacji „Województwo śląskie 2017. Podregiony, powiaty, gminy”, a także wypełniali wnioski RG w celu uzyskania numeru REGON dla własnej firmy. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zorganizowanych zajęciach. Na koniec spotkania rozdano materiały promocyjne.


Warsztaty komputerowe pn. „Bank Danych Lokalnych”

W dniu 11 kwietnia 2019 r. pracownicy Urzędu Statystycznego w Katowicach p. Renata Włodarska i p. Jolanta Pasek przeprowadzili szkolenie pn. „Bank Danych Lokalnych” skierowane do studentów kierunku Socjologii, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W szkoleniu zorganizowanym w formie warsztatu komputerowego brało udział 20 studentów. Podczas spotkania zaprezentowano przekrój informacji znajdujących się w Banku Danych Lokalnych oraz podstawowe funkcjonalności BDL. Przedstawione zostały ścieżki dostępu do danych i sposoby generowania zestawień danych z uwzględnieniem różnych parametrów w BDL oraz Przekrojach Terytorialnych BDL. W trakcie ćwiczeń praktycznych uczestnicy rozwijali umiejętności w zakresie wyszukiwania oraz generowania danych statystycznych w różnych układach agregacji terytorialnych. Zapoznano także uczestników z rodzajami i formami wynikowych informacji statystycznych oraz zakresem informacji znajdujących się na Portalu Informacyjnym GUS.


Mobilne Targi Kariery dedykowane studentom Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego

W dniu 07.03.2019 r. pracownicy Urzędu Statystycznego w Katowicach: Agnieszka Cyplińska-Pucek, Gabriela Dratwińska, Ilona Grabowska uczestniczyli w Mobilnych Targach Kariery w Sosnowcu, które odbyły się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży akademickiej, jak i osób spoza Uczelni poszukujących pracy. Były one okazją do promocji statystyki. Studenci byli ciekawi jakie dane statystyczne są prezentowane na stronie Urzędu Statystycznego oraz w jaki sposób można je pozyskać. Dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość odbycia praktyk studenckich w Urzędzie Statystycznym. Młodzieży została przybliżona tematyka związana z edukacją statystyczną. W tym dniu zostały również rozdane ulotki, foldery, gadżety z logo US.


Zasoby informacyjne statystyki publicznej

W dniach 27.02.2019 r. i 04.03.2019 r. pracownicy Urzędu Statystycznego w Katowicach Oddział w Sosnowcu: pani Agnieszka Cyplińska-Pucek i pani Lucyna Kidawa przeprowadzili zajęcia edukacyjne w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi. W lekcjach uczestniczyła młodzież z drugich klas technikum (łącznie 40 uczniów). Podczas lekcji uczniowie zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi funkcjonowania systemu statystyki publicznej, źródeł i zasad gromadzenia danych statystycznych oraz technik i trybu upowszechniania informacji statystycznej. W trakcie zajęć zaprezentowano również funkcjonalności Portalu Informacyjnego GUS oraz specjalizację Urzędu Statystycznego w Katowicach. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zorganizowanych zajęciach poznając pracę statystyka.


„Poznaj pracę statystyka”

W dniu 1 lutego 2019 r. pracownicy Urzędu Statystycznego w Katowicach Oddział w Częstochowie: Gabriela Noczyńska i Barbara Olszok spotkali się z uczniami klas I-III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisowie w ramach realizowanego przez szkołę programu edukacyjnego mającego na celu zapoznanie uczniów z różnymi zawodami. Przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne pt. „Poznaj pracę statystyka”, w trakcie których przybliżono uczniom zadania realizowane przez Główny Urząd Statystyczny oraz zapoznano ich z zawodem statystyka.

Uczniowie dowiedzieli się, że statystycy zbierają i analizują informacje dotyczące wielu dziedzin życia, wcielili się w role statystyków biorąc udział w tworzeniu i analizowaniu wykresów. Aktywnie uczestniczyli w zabawie „Mini spis” oraz rozwiązywali krzyżówkę, która pozwoliła utrwalić pojęcie „statystyka”. Dyrekcji szkoły przekazano podziękowanie za udział w popularyzacji statystyki publicznej wśród młodzieży, a każda z klas otrzymała Dyplom Młodego Statystyka oraz gadżety z logo US.

Do góry