Menu
Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa śląskiego - wrzesień 2015
28.10.2015
Opracowanie zawiera podstawowe informacje charakteryzujące procesy zachodzące na terenie województwa śląskiego m.in. z zakresu: rynku pracy, podmiotów zarejestrowanych w rejestrze REGON, rolnictwa, przemysłu, budownictwa, mieszkań, handlu cen. Całość poprzedzają zestawione podstawowe tendencje. Uzupełnienie stanowi graficzna postać prezentacji w postaci map i wykresów.
Czytaj dalej
Wskaźniki zrównoważonego rozwoju Polski 2015
26.10.2015
Zrównoważony rozwój kraju, uznany za Zasadę Konstytucyjną Rzeczpospolitej Polskiej, został zdefiniowany w Ustawie Prawo Ochrony Środowiska jako: „rozwój społeczno-gospodarczy, w którym następuje proces integrowania działań politycznych, gospodarczych i społecznych, z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych, w celu zagwarantowania możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb poszczególnych społeczności lub obywateli zarówno współczesnego pokolenia, jak i przyszłych pokoleń”.
Z uwagi na brak w Polsce Narodowej Strategii Zrównoważonego Rozwoju, koordynującej polityki związane ze zrównoważonym rozwojem, proces monitorowania może być realizowany
z wykorzystaniem zestawu wskaźników wybranych w oparciu o założenia i cele zapisane w krajowych dokumentach o charakterze strategicznym.
Publikacja Wskaźniki zrównoważonego rozwoju Polski 2015 przedstawia propozycję statystyki publicznej w zakresie zestawu wskaźników monitorujących zrównoważony rozwój kraju. Wskaźniki zostały pogrupowane w zakresie czterech ładów: społecznego, gospodarczego, środowiskowego oraz instytucjonalno-politycznego. W ramach ładów wyodrębniono dziedziny, będące odzwierciedleniem celów i priorytetów zrównoważonego rozwoju zawartych w krajowych dokumentach strategicznych.
Główną część publikacji stanowi opis analityczny wskaźników zrównoważonego rozwoju kraju wzbogacony tabelami i wykresami, zawierający dane w zakresie dostępnym za lata 2004-2014. Dane dla Polski zestawiono z danymi dla Unii Europejskiej oraz poszczególnych krajów członkowskich. Opisy wskaźników poprzedzono skróconą metryką, zawierającą oprócz definicji także podstawowe wyjaśnienia metodyczne oraz informacje o znaczeniu miernika dla zrównoważonego rozwoju.
Opracowany zestaw wskaźników zrównoważonego rozwoju będzie w kolejnych latach przedmiotem dalszych prac, mających na celu aktualizację zakresu mierników w odniesieniu do obowiązujących dokumentów strategicznych oraz ich dobór w sposób jak najlepiej obrazujący ideę zrównoważonego rozwoju w warunkach krajowych.
Czytaj dalej
Budżety jednostek samorządu terytorialnego w województwie śląskim w 2014 r.
16.10.2015
Opracowanie zawierające informacje o dochodach i wydatkach budżetów jednostek samorządu terytorialnego w województwie śląskim w 2014 roku według rodzajów i działów. Dochody i wydatki zaprezentowano dla budżetów: jednostek samorządu terytorialnego ogółem, gmin, powiatów, miast na prawach powiatu oraz województwa.
Czytaj dalej
Prognoza demograficzna na lata 2014-2050 dla województwa śląskiego
30.09.2015
Opracowanie zostało przygotowane na podstawie prognozy ludności na lata 2014–2050 dla województw (w podziale na część miejską i wiejską), opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny. Prognoza zawiera analizę przewidywanych trendów przebiegu procesów demograficznych oraz kierunków i rozmiarów ruchów migracyjnych w województwie śląskim.
Czytaj dalej
Aktywność ekonomiczna ludności w województwie śląskim w II kwartale 2015 r.
30.09.2015
Informacja została opracowana na podstawie uogólnionych wyników reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), przeprowadzonego w II kwartale 2015 r. Przedmiotem badania jest ocena sytuacji w zakresie aktywności ekonomicznej ludności, tzn. fakt wykonywania pracy, pozostawania bezrobotnym lub biernym zawodowo w badanym tygodniu.
Czytaj dalej
Koniunktura gospodarcza w województwie śląskim we wrześniu 2015 r.
29.09.2015
Informacja dotycząca koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu hurtowym i detalicznym, informacji i komunikacji, transporcie i gospodarce magazynowej oraz działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi na podstawie opinii formułowanych przez podmioty gospodarcze z terenu województwa śląskiego.
Czytaj dalej
Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa śląskiego - sierpień 2015
28.09.2015
Opracowanie zawiera podstawowe informacje charakteryzujące procesy zachodzące na terenie województwa śląskiego m.in. z zakresu: rynku pracy, podmiotów zarejestrowanych w rejestrze REGON, rolnictwa, przemysłu, budownictwa, mieszkań, handlu cen. Całość poprzedzają zestawione podstawowe tendencje. Uzupełnienie stanowi graficzna postać prezentacji w postaci map i wykresów.
Czytaj dalej
Szkolnictwo wyższe w województwie śląskim w 2014 r.
25.09.2015
Opracowanie prezentuje podstawowe dane dotyczące szkolnictwa wyższego w województwie śląskim w roku akademickim 2014/2015 (łącznie ze studentami i absolwentami fili, zamiejscowych podstawowych jednostek organizacyjnych oraz zamiejscowych ośrodków dydaktycznych mających siedzibę jednostki macierzystej poza terenem województwa śląskiego i za granicą, łącznie z cudzoziemcami). Najważniejsze informacje dotyczą m.in. liczby szkół, studentów, absolwentów. Opracowanie zawiera komentarz analityczny ilustrowany wykresami i zestawieniami tabelarycznymi.
Czytaj dalej