Menu
Wstępne szacunki produktu krajowego brutto w przekroju regionów w 2018 r.
31.12.2019
W 2018 roku ponad 1/2 krajowej wartości produktu krajowego brutto została wytworzona w 5 regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim.
W 2018 roku we wszystkich regionach odnotowano wzrost produktu krajowego brutto w cenach bieżących w porównaniu z 2017 rokiem, przy czym największy w regionie podkarpackim – o 7,8%, a najmniejszy w regionie lubelskim – o 3,5%, wobec 6,3% dla kraju ogółem.
Udziały poszczególnych regionów w generowaniu PKB w 2018 roku były znacznie zróżnicowane – od 2,0% w regionie opolskim do 17,4% w regionie warszawskim stołecznym.
Wartość PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca w 2018 roku kształtowała się na poziomie od 37,1 tys. zł w regionie lubelskim (67,4% średniej krajowej) do 121,2 tys. zł w regionie warszawskim stołecznym (220,2% średniej krajowej).
Najwyższy poziom PKB na 1 mieszkańca uzyskany w 2018 roku w regionie warszawskim stołecznym przewyższał ponad 3-krotnie wartość PKB na 1 mieszkańca regionu lubelskiego, w którym odnotowano najniższy jego poziom.
Czytaj dalej
Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa śląskiego w listopadzie 2019 r.
31.12.2019
Opracowanie zawiera podstawowe informacje charakteryzujące procesy zachodzące na terenie województwa śląskiego m.in. z zakresu: rynku pracy, podmiotów zarejestrowanych w rejestrze REGON, rolnictwa, przemysłu, budownictwa, mieszkań, handlu, cen. Całość poprzedzają zestawione podstawowe tendencje. Uzupełnienie stanowi graficzna postać prezentacji w postaci map i wykresów.
Czytaj dalej
Koniunktura gospodarcza w województwie śląskim w grudniu 2019 r.
31.12.2019
Informacja dotycząca koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu hurtowym i detalicznym, informacji i komunikacji, transporcie i gospodarce magazynowej oraz działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi na podstawie opinii formułowanych przez podmioty gospodarcze z terenu województwa śląskiego.
Czytaj dalej
Województwo Śląskie 2019. Podregiony, Powiaty, Gminy
30.12.2019
Publikacja zawiera obszerny zestaw danych statystycznych charakteryzujących poziom życia społeczeństwa
i stan gospodarki województwa śląskiego w przekrojach terytorialnych. Stanowi ona uzupełnienie „Rocznika Statystycznego Województwa Śląskiego 2019”. Dane statystyczne o podregionach, powiatach i gminach zaprezentowano w 16 działach tematycznych poprzedzonych uwagami ogólnymi. Opracowanie rozpoczynają tablice przeglądowe prezentujące ogólną charakterystykę województwa w latach 2000, 2005, 2010, 2014–2018 oraz wybrane dane dotyczące zróżnicowania zjawisk społeczno-gospodarczych w latach 2010 i 2018 według podregionów i powiatów. W bieżącym wydaniu publikacji dane z zakresu infrastruktury komunalnej zaprezentowano w dziale „Stan i ochrona środowiska”. W dziale „Podział administracyjny i samorząd terytorialny” przedstawiono informacje dotyczące radnych, wybranych do organów jednostek samorządu terytorialnego w wyborach przeprowadzonych jesienią 2018 r. Całość opracowania wzbogacono ilustracją graficzną w postaci map i wykresów.
Czytaj dalej
Rocznik Statystyczny Województwa Śląskiego 2019
30.12.2019
Publikacja zawiera bogaty zestaw informacji charakteryzujących poziom życia społeczeństwa i stan gospodarki województwa śląskiego. Opracowanie rozpoczynają tablice przeglądowe przedstawiające ogólny obraz województwa na tle kraju w 2018 r. oraz ważniejsze dane za lata 2000, 2005, 2010, 2014–2018. Dane ujęte w 22 działach tematycznych poprzedzone zostały uwagami ogólnymi zawierającymi wyjaśnienia dotyczące terminologii, metodologii i zakresu publikowanych informacji. W bieżącej edycji publikacji zawarto informacje dotyczące radnych wybranych do organów jednostek samorządu terytorialnego w wyborach przeprowadzonych jesienią 2018 r. Zmieniono nazwę działu „Budżety gospodarstw domowych” na „Gospodarstwa domowe. Mieszkania”, do którego przeniesiono tablicę dotyczącą prognozy gospodarstw domowych z działu „Ludność” oraz większość tablic z dotychczasowego działu „Infrastruktura komunalna. Mieszkania” (z wyjątkiem tablic o odpadach komunalnych i nieczystościach ciekłych oraz terenach zieleni ogólnodostępnej i osiedlowej, które znalazły się w dziale „Stan i ochrona środowiska”). Do działu „Wynagrodzenia. Świadczenia społeczne” dodano tablicę „Świadczenia z programu Rodzina 500+”, w której znalazły się informacje z dotychczasowej tablicy „Wspieranie rodziny” z działu „Ochrona zdrowia i pomoc społeczna”. Całość wydawnictwa wzbogacona została zestawem wykresów i map.
Czytaj dalej
Aktywność ekonomiczna ludności w województwie śląskim w III kwartale 2019 r.
30.12.2019
Informacja została opracowana na podstawie uogólnionych wyników reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za III kwartał 2019 roku, dotyczącego m.in. faktu wykonywania pracy, pozostawania osobą bezrobotną i bierną zawodowo.
Zaprezentowano w niej wybrane dane o sytuacji na rynku pracy w podziale m.in. na płeć, miasto, wieś, grupy wiekowe i wykształcenie. Komentarz analityczny uzupełniono zestawieniami tabelarycznymi oraz prezentacją graficzną danych w formie wykresów.
Czytaj dalej