Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Olimpiada

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Finał VII edycji Olimpiady Statystycznej 2022/2023

W dniu 15 marca 2023 r. w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie odbył się finał VII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej.

W ostatnim etapie Olimpiady, spośród 30 finalistów z całej Polski, znalazło się 6 uczniów z województwa śląskiego.

Zwycięzcą VII edycji Olimpiady Statystycznej został Bartłomiej Rozenberg z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie,

2 miejsce zajął Jan Wanatowicz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu,

3 miejsce - Kinga Gruszka z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Olimpiady Statystycznej.Finał VI edycji Olimpiady Statystycznej 2021/2022

W dniu 23 marca 2022 r. w siedzibach komitetów okręgowych przeprowadzono II etap Zawodów Centralnych VI edycji Olimpiady Statystycznej. W zawodach wzięło udział 30 laureatów I etapu Zawodów Centralnych, w tym 6 przedstawicieli z województwa śląskiego.

W roku bieżącym ze względu na sytuację pandemiczną finał VI edycji Olimpiady Statystycznej odbywał się w siedzibach komitetów okręgowych. W Urzędzie Statystycznym w Katowicach do II etapu przystąpiło 6 uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa śląskiego. Uczestnicy zawodów mieli za zadanie przygotowanie odpowiedzi pisemnych na 3 pytania problemowe.

Spośród uczniów z terenu województwa śląskiego najlepsze wyniki osiągnęli:

  • ​​4 miejsce - Aleksandra Szczyrba - uczennica VIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach,
  • 7 miejsce - Bartłomiej Rozenberg - uczeń IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział tegorocznej Olimpiadzie.  Finał Olimpiady Statystycznej

W dniu 13 marca 2019 r. w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie odbył się finał III edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej. W ustnym etapie udział wzięło 30 uczniów z całej Polski. Zwycięzcą III edycji Olimpiady Statystycznej został Piotr Tyburski z Zespołu Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Liceum Akademickiego w Toruniu, 2. miejsce zajął Michał Mglej z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej, a 3. miejsce - Patryk Chmielecki z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba Technikum nr 4 w Tczewie.

W ścisłym finale znalazło się 6 uczniów z województwa śląskiego. Laureatami zostali: Krzysztof Boryczka z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej zajmując 4. miejsce oraz Bartosz Sawicki z VIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach zajmując 9. miejsce.

Tytuł finalisty zdobyli: Artur Markiel z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śląskim (14. miejsce), Jan Kuś z VIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach (21. miejsce), Wojciech Haska z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach (22. miejsce) oraz Jędrzej Wicha z VIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach (26. miejsce). Więcej informacji: https://olimpiadastatystyczna.stat.gov.pl/Olimpiada/aktualnosci.html#2019_03_15

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Olimpiady Statystycznej.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  


Olimpiada Statystyczna - etap okręgowy

W dniu 9 stycznia 2019 r. w budynku CNTI (Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych) Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbył się etap okręgowy trzeciej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej 2018/2019, organizowanej przez Główny Urząd Statystyczny we współpracy z Polskim Towarzystwem Statystycznym. Celem Olimpiady jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych. W województwie śląskim wydarzenie objęte zostało patronatem Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Śląskiego Kuratora Oświaty. Partnerem Urzędu Statystycznego w Katowicach w zakresie organizacji zawodów był Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Nad przebiegiem zawodów w województwie opiekę sprawował Komitet Okręgowy Olimpiady Statystycznej w Katowicach pod przewodnictwem Dyrektora naszego Urzędu Pani Aurelii Hetmańskiej. W przygotowaniu i przeprowadzeniu zawodów okręgowych III Olimpiady statystycznej aktywny udział wzięli zarówno pracownicy Urzędu, jak i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Do zawodów przystąpiło 98 uczniów z 29 szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa śląskiego. Uczniowie z trzema najlepszymi wynikami zakwalifikowali się do zawodów centralnych, które odbędą się w dwóch etapach w terminie 27 lutego i 13 marca 2019 r. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom zawodów okręgowych, gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w zawodach centralnych.


Finał Olimpiady Statystycznej


W dniu 13 marca br. w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie odbył się finał II edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej. W ustnym etapie centralnym udział wzięło 30 finalistów z całej Polski. Zwycięzcą II edycji Olimpiady Statystycznej został Jakub Reniec - uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Miejsce 2. zajął Natan Barwiński - uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Kielcach, a miejsce 3. - Michał Mglej - uczeń Zespołu Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej.

Wspaniałymi wynikami w finale Olimpiady Statystycznej  mogą się także pochwalić uczniowie z województwa śląskiego. Laureatami zostali: Tomasz Marczak - uczeń Technicznych Zakładów Naukowych im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie zajmując miejsce 6. oraz Artur Markiel - uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim zajmując miejsce 10. Tytuł finalisty zdobyli: Karol Musur z I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim (miejsce 12.), Bartosz Sawicki  z VIII Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach (miejsce 17.),  Igor Tomecki z IV Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu (miejsce 23.) oraz Michał Lampert z I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim (miejsce 25.). Ogólnopolską listę laureatów można znaleźć na stronie: https://stat.gov.pl/portal-edukacyjny/olimpiada-statystyczna/ii-edycja-20172018/zawody-iii-stopnia-centralne-/wyniki-finalu-olimpiady-statystycznej.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom oraz zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Olimpiady Statystycznej.


Olimpiada Statystyczna - pierwszy etap Zawodów Centralnych

W dniu 28 lutego br. w siedzibie Urzędu Statystycznego w Katowicach odbył się pierwszy etap Zawodów Centralnych II edycji Olimpiady Statystycznej. Wzięło w nim udział 10 uczniów - zwycięzców Zawodów Okręgowych, które miały miejsce 9 stycznia br. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Uczestnicy zawodów podczas 45 minut rozwiązywali test on-line walcząc o awans do finału i uzyskanie statusu finalisty. Do ścisłego grona 30 finalistów  drugiego etapu Zawodów Centralnych, które odbędą się 13 marca  br. w Głównym Urzędzie Statystycznym w Warszawie zakwalifikowali się następujący uczniowie:


Artur Markiel - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim – (suma pkt 40,9),

Bartosz Sawicki – VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach - (suma pkt 38,9),

Igor Tomecki – IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu - (suma pkt 38,0),

Tomasz Marczak – Techniczne Zakłady Naukowe im. Gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie - (suma pkt 37,9),

Michał Lampert – I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim - (suma pkt 36,4),

Karol Musur - I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim - (suma pkt 36,3).


Wszystkim finalistom z województwa śląskiego życzymy  powodzenia i czekamy na laureata II edycji Olimpiady Statystycznej.


Olimpiada Statystyczna - etap okręgowy

W dniu 9 stycznia 2018 r. w budynku Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbył się etap okręgowy drugiej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej 2017/2018, organizowanej przez Główny Urząd Statystyczny we współpracy z  Polskim Towarzystwem Statystycznym. Patronat nad zawodami okręgowymi w województwie śląskim objęli Wojewoda Śląski  Jarosław Wieczorek oraz Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa. W przygotowaniu i przeprowadzeniu etapu okręgowego Olimpiady aktywnie uczestniczyli pracownicy Urzędu Statystycznego w Katowicach oraz przedstawiciele kadry akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, którzy odpowiadali m.in. za sprawy organizacyjne oraz brali udział w pracach Komisji Egzaminacyjnej.  Spośród rywalizujących w etapie okręgowym 74 uczniów (z 28 szkół) wyłoniono trzech laureatów, którzy wezmą udział w etapie centralnym drugiej edycji Olimpiady Statystycznej. Uczestnikom zawodów okręgowych serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników oraz życzymy sukcesów i konsekwencji w zdobywaniu wiedzy, a Nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie włożone w przygotowanie młodzieży do udziału w Olimpiadzie.
 


Finał Olimpiady Statystycznej

W dniu 19 kwietnia br. w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie odbył się finał Olimpiady Statystycznej. W ustnym etapie centralnym udział wzięło 30 finalistów z całej Polski. Zwycięzcą I Edycji Olimpiady Statystycznej została Pani Paulina Orłowicz - uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu. Miejsce 2. zajął Pan Mateusz Rasmus - uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy a miejsce 3. - Pan Michał Mglej - uczeń Technikum w Zespole Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej.

Uczniowie z województwa śląskiego także mogą pochwalić się zajęciem wysokich lokat w finale Olimpiady Statystycznej. Pan Tomasz Marczak - uczeń Technicznych Zakładów Naukowych im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie, zajmując 10. miejsce zdobył tytuł laureata Olimpiady Statystycznej. Tytuł finalisty zdobyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim: Pani Natalia Wojak - miejsce 15. i Pan Paweł Pękała – miejsce 18. Ogólnopolską listę laureatów można znaleźć na stronie: http://stat.gov.pl/portal-edukacyjny/olimpiada-statystyczna/zawody-iii-stopnia-centralne-/wyniki-finalu-finalow-olimpiady-statystycznej.

Laureaci i finaliści Olimpiady Statystycznej otrzymali indeksy na studia na wybranych uczelniach, promesy stypendialne a także atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Olimpiady Statystycznej.


Olimpiada Statystyczna – część pisemna etapu centralnego

W dniu 29 marca br. w siedzibie Urzędu Statystycznego w Katowicach odbył się etap pisemny zawodów centralnych Olimpiady Statystycznej. Wzięli w nim udział zwycięzcy zawodów okręgowych, które miały miejsce 13 stycznia br. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Do rywalizacji stanęło pięcioro uczniów, którzy podczas 45 minut, rozwiązując test on-line, walczyli o awans do finału i uzyskanie statusu finalisty. Do ścisłego grona 30 finalistów zawodów centralnych (etap ustny), które odbędą się 19 kwietnia br. w Głównym Urzędzie Statystycznym w Warszawie zakwalifikowali się następujący uczniowie:

  • Paweł Pękała - I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim (suma pkt 41,0),
  • Tomasz Marczak  - Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie (suma pkt 38,8),
  • Natalia Wojak - I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim (suma pkt 38,5).

Wszystkim finalistom z województwa śląskiego życzymy  powodzenia i czekamy na laureata I edycji Olimpiady Statystycznej.
 


Olimpiada Statystyczna - etap okręgowy zakończony

W dniu 13 stycznia 2017 r. w budynku Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbył się etap okręgowy Olimpiady Statystycznej, organizowanej przez Główny Urząd Statystyczny, Polskie Towarzystwo Statystyczne oraz Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.
W przygotowanie i przeprowadzenie etapu okręgowego olimpiady aktywnie włączyli się pracownicy Urzędu Statystycznego w Katowicach, którzy m.in. odpowiadali za sprawy organizacyjne oraz brali udział w pracach komisji egzaminacyjnej.
W etapie okręgowym rywalizowało 61 uczniów. Laureatem zawodów okręgowych I edycji Olimpiady Statystycznej został uczeń Technicznych Zakładów Naukowych im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie Tomasz Marczak. Nagrodą dla zwycięzcy jest m.in. wycieczka do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, którą ufundował i osobiście wręczył europoseł prof. Jerzy Buzek. Drugie miejsce etapu okręgowego zdobył uczeń VIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach Jacek Wójtowicz, a trzecie uczeń Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu Paweł Siegmund.
Laureatowi oraz wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy osiągniętych wyników, a przekazując słowa uznania, życzymy sukcesów i konsekwencji w zdobywaniu wiedzy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Nauczycielom i Uczniom biorącym udział w I edycji Olimpiady Statystycznej. Mamy nadzieję, że podejmowane działania przyczynią się do popularyzacji wśród uczniów wiedzy o statystce publicznej i wyzwolą potencjał intelektualny młodych ludzi.


Olimpiada Statystyczna. Zmierzysz się?

Pod takim hasłem rusza w roku szkolnym 2016/2017 I edycja Olimpiady Statystycznej. Zapisy od 19 września!

Olimpiada Statystyczna jest nowością w polskim systemie oświaty. Ma charakter interdyscyplinarny – jej zakres obejmuje wiedzę z obszaru statystyki w powiązaniu z wybranymi zagadnieniami z matematyki, informatyki, geografii, przyrody, przedsiębiorczości oraz przedmiotów ekonomicznych. Oprócz wiedzy Olimpiada sprawdza umiejętności praktycznego korzystania z różnych źródeł i narzędzi analizy statystycznej, interpretacji danych, argumentacji, itp. Takie podejście wynika z przekonania Organizatorów, że istotnym składnikiem przygotowania do życia w społeczeństwie informacyjnym i gospodarce opartej na wiedzy powinna być znajomość metod i narzędzi analizy statystycznej, niezbędna do diagnozowania i rozwiązywania problemów w środowisku pracy, w firmie, a nawet w gospodarstwie domowym.

Organizatorami Olimpiady Statystycznej są: Główny Urząd Statystyczny, Polskie Towarzystwo Statystyczne oraz Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Patronat nad Olimpiadą Statystyczną objęła Minister Edukacji Narodowej, Pani Anna Zalewska. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Uczniów szkół ponadgimnazjalnych zapraszamy do udziału w trójstopniowej rywalizacji - podczas zawodów szkolnych (w listopadzie 2016 r.), okręgowych (w styczniu 2017 r.) i centralnych (w marcu/kwietniu 2017 r.).

Warto wziąć udział w Olimpiadzie Statystycznej, bo:

  • statystyka - wbrew obiegowym opiniom - wcale nie jest nudna; wykresy, prezentacje danych, argumentowanie z wykorzystaniem liczb i procentów, są częścią rzeczywistości szkolnej, a później wielu z nas stale towarzyszą w życiu zawodowym; warto zatem poznawać statystykę;
  • Olimpiada Statystyczna jest projektem innowacyjnym - wymaga znajomości technologii IT, wykorzystuje jej narzędzia, a wybrane elementy zawodów przeprowadzone zostaną w trybie on-line;
  • udział w Olimpiadzie Statystycznej - poza tym, że służy pogłębieniu wiedzy, doskonaleniu umiejętności, rozwijaniu zainteresowań – może być intelektualną przygodą, okazją do spotkań w gronie ciekawych, utalentowanych młodych ludzi z całego kraju, a w trakcie zawodów finałowych poznania wybitnych polskich statystyków i ekonomistów;
  • może być również prostą drogą do spełnienia marzeń edukacyjnych - wybrane uczelnie partnerskie zapewniają laureatom i finalistom Olimpiady tzw. "złote indeksy" (tj. przyjęcie na studia bez postępowania kwalifikacyjnego);
  • wreszcie argument (prawdopodobnie) najmniej ważny - na zwycięzców czekają wartościowe nagrody rzeczowe, ufundowane przez Organizatorów, Sponsorów i Mecenasów Olimpiady oraz Narodowy Bank Polski.


Szczegółowe informacje na temat Olimpiady Statystycznej znajdują się na stronie internetowej:
www.stat.gov.pl/portal-edukacyjny/olimpiada-statystycznaKomitet Główny Olimpiady Statystycznej
Urząd Statystyczny w Kielcach
ul. Zygmunta Wróblewskiego 2
25-369 Kielce
tel.: 41 249 96 03; e-mail:

Do góry