Menu
Raport o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa śląskiego 2022
20.05.2022
Raport o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa śląskiego 2022
Publikacja analityczna opracowana na potrzeby monitorowania celów strategicznych zawartych w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. Zakres przedmiotowy publikacji pozwala na skuteczną identyfikację potrzeb rozwojowych województwa i stanowi wsparcie dla analiz regionalnych dokonywanych w celu monitorowania założeń polityki publicznej. Dane statystyczne zostały przedstawione w kilku rozdziałach tematycznych charakteryzujących powierzchnię i podział terytorialny województwa, stan środowiska, potencjał społeczny, w tym kapitał ludzki i jakość życia mieszkańców, szeroko rozumianą gospodarkę, w tym produkt krajowy brutto, koniunkturę gospodarczą, przedsiębiorczość, produkcję i usługi oraz finanse jednostek samorządu terytorialnego.
Część analityczną publikacji poprzedzono syntezą opisującą podstawowe tendencje zachodzące w poszczególnych dziedzinach społecznych i gospodarczych. Wybrane kategorie danych przedstawiono w ujęciu dynamicznym, a także w odniesieniu do całego kraju. Komentarz analityczny wzbogacono tabelaryczną i graficzną formą prezentacji danych w retrospekcji czasowej 2010-2021. Dla pełniejszego zobrazowania zróżnicowania terytorialnego, wybrane informacje statystyczne zaprezentowano na poziomie powiatów i gmin. Istotną część Raportu stanowią także tablice przeglądowe zawierające wybrane dane o województwie śląskim i Katowicach w latach 2010-2021 oraz o miastach na prawach powiatu za ostatni dostępny rok.
Czytaj dalej
Sprawdź wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021
09.05.2022
Okolicznościowy folder prezentujący wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 dla województwa śląskiego na tle kraju oraz innych województw. Spis został przeprowadzony na terenie Polski w dniach od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku.
Czytaj dalej
Koniunktura gospodarcza w województwie śląskim - kwiecień 2022 r.
29.04.2022
Informacja dotycząca koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu hurtowym i detalicznym, informacji i komunikacji, transporcie i gospodarce magazynowej oraz działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi na podstawie opinii formułowanych przez podmioty gospodarcze z terenu województwa śląskiego.
Czytaj dalej
Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa śląskiego w marcu 2022 r.
29.04.2022
Opracowanie zawiera podstawowe informacje charakteryzujące procesy zachodzące na terenie województwa śląskiego m.in. z zakresu: rynku pracy, podmiotów zarejestrowanych w rejestrze REGON, rolnictwa, przemysłu, budownictwa, mieszkań, handlu, cen. Całość poprzedzają zestawione podstawowe tendencje. Uzupełnienie stanowi graficzna postać prezentacji w postaci map i wykresów.
Czytaj dalej
Podmioty małe i średnie w województwie śląskim w latach 2020–2021
27.04.2022
Okolicznościowy folder prezentujący podstawowe dane statystyczne charakteryzujące podmioty małe i średnie w województwie śląskim, nawiązujący do ogłoszenia przez Sejmik Województwa Śląskiego roku 2022 Rokiem Rzemiosła w województwie śląskim na 100-lecie Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.
Czytaj dalej
Potencjał społeczno-gospodarczy makroregionu południowego Polski w 2020 r.
26.04.2022
Folder prezentuje, w skondensowanej formie graficzno-tabelarycznej, zestaw danych charakteryzujących sytuację społeczno-gospodarczą makroregionu południowego w latach 2015-2020. Makroregion zaprezentowano również na tle kraju i pozostałych makroregionów. Ponadto opracowanie zawiera odniesienie do zestawu wskaźników realizacji celów strategicznych wskazanych w „Strategii Rozwoju Polski Południowej do roku 2020”.
Czytaj dalej
Aktywność ekonomiczna ludności w województwie śląskim 2022 (4 kwartał 2021)
31.03.2022
Informacja została opracowana na podstawie uogólnionych wyników reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za IV kwartał 2021 roku, dotyczącego m.in. faktu wykonywania pracy, pozostawania osobą bezrobotną i bierną zawodowo.
Zaprezentowano w niej wybrane dane o sytuacji na rynku pracy w podziale m.in. na płeć, miasto, wieś, grupy wiekowe i wykształcenie. Komentarz analityczny uzupełniono zestawieniami tabelarycznymi oraz prezentacją graficzną danych w formie wykresów.
Czytaj dalej