Menu
Ludność, ruch naturalny i migracje w województwie śląskim w 2019 r.
06.07.2020
Publikacja zawiera informacje o stanie i strukturze ludności, ruchu naturalnym oraz migracjach wewnętrznych i zagranicznych w 2019 r. Opracowanie obejmuje syntezę wzbogaconą prezentacją graficzną procesów demograficznych, uwagi metodologiczne oraz część tabelaryczną.
Czytaj dalej
Aktywność ekonomiczna ludności w województwie śląskim w I kwartale 2020 r.
30.06.2020
Informacja została opracowana na podstawie uogólnionych wyników reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za I kwartał 2020 roku, dotyczącego m.in. faktu wykonywania pracy, pozostawania osobą bezrobotną i bierną zawodowo.
Zaprezentowano w niej wybrane dane o sytuacji na rynku pracy w podziale m.in. na płeć, miasto, wieś, grupy wiekowe i wykształcenie. Komentarz analityczny uzupełniono zestawieniami tabelarycznymi oraz prezentacją graficzną danych w formie wykresów.
Czytaj dalej
Koniunktura gospodarcza w województwie śląskim w czerwcu 2020 r.
30.06.2020
Informacja dotycząca koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu hurtowym i detalicznym, informacji i komunikacji, transporcie i gospodarce magazynowej oraz działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi na podstawie opinii formułowanych przez podmioty gospodarcze z terenu województwa śląskiego.
Czytaj dalej
Rolnictwo w województwie śląskim w 2019 r.
30.06.2020
Informacja sygnalna prezentuje dane charakteryzujące sytuację w rolnictwie województwa śląskiego w 2018 r. Informacja zawiera zestaw danych dotyczących użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów, środków produkcji roślinnej i zwierzęcej, pogłowia zwierząt gospodarskich oraz wielkości skupu produktów rolnych i ich cen.
Czytaj dalej
Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa śląskiego w maju 2020 r.
29.06.2020
Opracowanie zawiera podstawowe informacje charakteryzujące procesy zachodzące na terenie województwa śląskiego m.in. z zakresu: rynku pracy, podmiotów zarejestrowanych w rejestrze REGON, rolnictwa, przemysłu, budownictwa, mieszkań, handlu, cen. Całość poprzedzają zestawione podstawowe tendencje. Uzupełnienie stanowi graficzna postać prezentacji w postaci map i wykresów.
Czytaj dalej
Wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych w województwie śląskim w latach 2017-2019
24.06.2020
Opracowanie zawiera informacje dotyczące przychodów, kosztów, wyników finansowych, aktywów obrotowych, zobowiązań oraz wskaźników ekonomicznych przedsiębiorstw niefinansowych prowadzących działalność gospodarczą w województwie śląskim w latach 2017−2019. Dane statystyczne zaprezentowane zostały w przekrojach według sektorów własności, powiatów oraz wybranych sekcji i działów PKD 2007. Materiał statystyczny przedstawiony w formie tabelarycznej w pliku Excel uzupełniają uwagi metodologiczne zawierające opis zakresu badania i objaśnienia podstawowych pojęć oraz komentarz analityczny wzbogacony graficzną prezentacją danych w postaci wykresów i map.
Czytaj dalej
Wybrane dane krótkookresowe o powiatach województwa śląskiego w kwietniu 2020 r.
15.06.2020
Opracowanie zawiera graficzną prezentację danych o powiatach województwa śląskiego z zakresu bezrobocia rejestrowanego, budownictwa mieszkaniowego oraz podmiotów gospodarki narodowej.
Czytaj dalej
Biuletyn statystyczny województwa śląskiego I kwartał 2020 r.
01.06.2020
Podstawowe wskaźniki charakteryzujące sytuację społeczno-gospodarczą województwa śląskiego m.in. z zakresu rynku pracy i wynagrodzeń, cen, finansów, rolnictwa, przemysłu, budownictwa, handlu i bezpieczeństwa publicznego.
Czytaj dalej
Raport o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa śląskiego 2020
29.05.2020
Publikacja opracowana została w nowej formie, dostosowanej w zakresie tematyki do zweryfikowanych założeń zawartych w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. Założenia te obejmują takie obszary, jak: zmiany klimatu – zagrożenia i szanse dla rozwoju, przeciwdziałanie negatywnym skutkom procesów demograficznych, rozwijanie oraz wykorzystanie kapitału ludzkiego i społecznego, wzrost produktywności i innowacyjności regionalnych gospodarek, rozwój infrastruktury podnoszącej konkurencyjność, atrakcyjność inwestycyjną i warunki życia w regionach oraz zwiększenie efektywności zarządzania rozwojem. Informacje statystyczne zaprezentowano w kilku rozdziałach tematycznych charakteryzujących powierzchnię i podział terytorialny województwa, stan środowiska, potencjał społeczny, w tym kapitał ludzki i jakość życia mieszkańców, szeroko rozumianą gospodarkę, w tym produkt krajowy brutto, koniunkturę gospodarczą, przedsiębiorczość, produkcję i usługi oraz finanse jednostek samorządu terytorialnego.
Komentarz analityczny wzbogacono tabelaryczną i graficzną formą prezentacji danych w poszerzonej retrospekcji czasowej 2010-2019. Poszczególne kategorie danych przedstawiono w ujęciu dynamicznym, a także w relacji do kraju. Dla pełniejszego zobrazowania zróżnicowania terytorialnego, wybrane informacje statystyczne zaprezentowano na poziomie powiatów i gmin. Istotną część Raportu stanowią także tablice przeglądowe zawierające wybrane dane o województwie śląskim oraz o Katowicach w latach 2010-2019.
Czytaj dalej
Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa śląskiego w kwietniu 2020 r.
29.05.2020
Opracowanie zawiera podstawowe informacje charakteryzujące procesy zachodzące na terenie województwa śląskiego m.in. z zakresu: rynku pracy, podmiotów zarejestrowanych w rejestrze REGON, rolnictwa, przemysłu, budownictwa, mieszkań, handlu, cen. Całość poprzedzają zestawione podstawowe tendencje. Uzupełnienie stanowi graficzna postać prezentacji w postaci map i wykresów.
Czytaj dalej