Serdecznie zapraszamy do udziału w 3. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice w dniach 12-14 stycznia 2019 r., jednego z największych wydarzeń popularno-naukowych w kraju, którego głównym organizatorem są największe uczelnie województwa śląskiego oraz Miasto Katowice. Tegorocznym hasłem przewodnim festiwalu jest „Energia”.

 

Bieżąca edycja festiwalu jest wyjątkowa ze względu na połączenie z „Nocą Biologów” na Uniwersytecie Śląskim, co czyni  to wydarzenie prologiem 3. ŚFN. Podczas „Nocy Biologów” organizowanej w dniu 11 stycznia 2019 r. przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pracownicy Ośrodka Statystyki Ochrony Środowiska Urzędu poprowadzą dla dzieci „Środowiskowe zabawy z GUS’iem” (zabawy, rebusy, segregacja śmieci, omawianie prezentacji przygotowanej specjalnie na te potrzeby).

 

W ramach festiwalu w dniach 13-14 stycznia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym czekać będą liczne atrakcje i aktywności w formie wykładów, warsztatów i spotkań z zaproszonymi gośćmi, a także pokazów, gier i specjalnych stref adresowanych do osób zainteresowanych naukami humanistyczno-społecznymi, przyrodniczymi, ścisłymi, technicznymi, medycznymi oraz sztuką. Podczas festiwalu stanowisko pokazowe pn. „Informacja statystyczna => moc możliwości + energia działania” poprowadzą przedstawiciele Urzędu Statystycznego w Katowicach – Śląskiego Ośrodka Badań Regionalnych i Ośrodka Statystyki Ochrony Środowiska.

Dla odwiedzających stanowisko Urzędu zaplanowano:

- prezentację zasobów informacyjnych statystyki publicznej, dostępnych w postaci nowoczesnych baz i banków danych,

- przedstawienie oferty informacyjno-edukacyjnej Urzędu,

- prezentację wydawnictw statystycznych (publikacji, folderów, infografik),

- możliwość zapoznania się z wynikami badań statystycznych z zakresu ochrony środowiska,

- dostęp do aplikacji, umożliwiających chętnym sprawdzenie, czy urodzili się w okresie wyżu czy niżu demograficznego lub jak długo przeciętnie żyją mieszkańcy wg województwa, wieku i płci,

- rozwiązywanie przez młodzież quizu statystycznego „Klikam i wiem”, ułatwiającego wykształcenia umiejętności korzystania z danych dostępnych na stronach internetowych statystyki publicznej oraz ich prawidłowej interpretacji,

- udział dzieci w zabawach związanych ze statystyką (krzyżówki, kolorowanki, rebusy).

 

Warto podkreślić, że ww. wydarzenia dostępne są dla wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

 

Więcej informacji:
www.slaskifestiwalnauki.pl
http://www.nocbiologow.home.pl/noc/index.php#home